Как се монтират и нареждат плочки?
Плочките са едно от най-достъпните възможности за полагане на под и на стени. Те набират широка популярности поради разнообразието от видове, висока степен на защита и устойчивост на всякакви условия, неограничени възможности за оформление на интериора и т.н. Керамичните плочки присъстват в почти всяка сграда, но при монтажа и реденето им има някои специфики.
Какво включва процесът на монтаж на плочките?
Монтажът на плочките включва няколко основните стъпки:
- Заравняване на основата преди лепене на плочките - базата е много важна за добрия монтаж на плочките, така че трябва да се наблегне на нея
- Редене и лепене на плочките - по-надолу ще се запознаете подробно с този процес и неговите особености
- Използване на система за нивелиране, за да се получи добре заравнена повърхност - използва се за почти всяка плочка, за да се осигури равен под, а не “развълнувано море”
- Фугиране (има и плочки без фуги) - прави се с фугин, като цвета трябва да съответства на плочките. Тази финална стъпка оказва голямо значение за добрата естетика на завършения под.
Как най-лесно да планираме подредбата на плочките?
Планирането включва избора на плочки, предварително планиране на разположението им и подредбата им. Добрият изпълнител винаги прави малка подредба, за да осъществи пълна симетрия на положената облицовка след това, както и да се убеди в естетически издържаното изпълнение, което ще сътвори.
Преди самото полагане на плочките е важна основата. Тя трябва да е подготвена или да й се направят малки корекции в хода на работа, за да се осъществи един перфектно нареден и равен под. Процесът на планиране на разположението на плочките (нужно количество, рязане и разположение) може да се направи и на етап “стягане на основата”.
Планирането и лепенето на плочки, само по себе си, не е особено лесна задача. Доверете се на изпитан майстор, защото подът се прави веднъж. Площта на основата, на която ще се лепят плочките, рядко е права и точна (кратна на размера на плочките). Това налага рязане, а малките парчета от фаянса трябва да се напаснат добре- в подходящите участъци на помещението, с цел по-добър естетически вид.
За какво трябва да внимаваме при реденето на плочките?
Технологията на започване на лепене на плочките е една и съща - без значение дали ще се лепят на стени или на под. Полагането на облицовъчния материал започва най-често от стените срещу вратите или в краищата на помещенията - там, където могат да се поставят цели плочки.
Препоръчва се да планирате така, че рязането да е най-много на размер, отговарящ на половин плочка. Разбира се, има в случаи, в които това не е възможно - тогава трябва да се определи средата на облицованата повърхност. За целта се използва линия, успоредна на стените. Лепенето следва да започне така, че линията да преминава фугата или мислената среда на плочките. Прави се с цел ефективно полагане - добра равнина и постигане на синхрон на ивиците по плочките.
Редене на плочки върху стени
При реденето на стените има някои по-различни особесности. Първо, трябва да се определи нивото, до което ще трябва да достигнат плочките, ако не са по цялата дължина. След това реденето започва отгоре-надолу. Прави се с цел отрязаните плочки да останат в ниската част и да не се забелязват.
При облицоване на цели стени, както е в повечето бани и тоалетни, препоръчително е реденето да започна в обратна посока - отдолу-нагоре. Изрязаните плочки се поставят на високо - на границата с тавана.
Редене на плочки при подови площи
Реденето на подовите плочки е отговорна задача. По-добрият вариант е, когато подът е с идеални пропорции, но много често в архитектурата се срещат скосени краища и геометрични форми. Облицоването на тези по-нестандартни подове изисква да се започне от най-видимата част на помещението и да се завърши към тази част, в която могат да се скрият някои недостатъци, ако се наложи да се изрежат малки триъгълни плочки, например.
При стандартни срещуположни стени реденето започва от стената, на която се намира вратата. Ако има две неперпендикулярни страни, се започва от ъгъла, който се сключва между тях.
Съчетание на разноцветни плочки
Много интериори предлагат умело съчетания на два вида плочи от един вид - стандартни едноцветни и фризове (малки и големи под формата на цветя, геометрични фигури и т.н.). Тези дизайни трябва да бъдат много добре определени, за да се получи перфектният завършек.
При такъв тип полагане на плочки се препоръчва реденето да започне от точката на разпределение - нагоре и надолу от мястото на избраните фризове. Втората стъпка, след височината, е определянето линията по ширина. След това се започва с полагането на фаянса - ако има външен ъгъл, от него се започва с цели плочки, ако не - от най-видимата страна на стената. Рязаните парчета остават в срещуположната част.
В по-стари сгради или кооперации, в процеса на работа се забелязват криви тавани или недобре нивелирани. За справяне с този проблем, могат да се добавят декоративни фризове - на границата между стената и тавана. Изглежда много добре, като акцентиращ елемент, и в същото време отвлича погледна от неравностите.
Допълнителен съвет : предвидете нуждата от оформяне на деформационни фуги
Тази важна подробност не трябва да се забравя. Използването на деформационни фуги се случва често - при безфугово лепене, при по-големи площи или помещения, през които преминава голям поток. Помислете за това, още на етап планиране и разпределение разположението на плочките.
Деформационните фуги, от самото им наименование, показват, че служат за дълготрайност на облицовката (предотвратяват пукнатини и събаряне). Те абсорбират възникналите напрежения и линейни движения в основата.
Деформационните фуги се оформят на границата между между отделните плочки и околните стени, също и във вътрешните ъгли на облицовката. Трябва да се осигури ширина от около 8-10 мм. Използват се специални профили, които се монтират се във вътрешността, за да не се виждат. За запълването на фугите се използва полиуретановия уплътнител .
Заключение
Изобилието от плочки на пазара е огромно, както по отношение на дизайн, така и по размери и цени. Има много стилни и класически модели, с които може да се оформи невероятен интериор. Намират приложение най-вече в санитарни помещения -в дома и за обществено ползване. Дългата им експлоатация, красив вид и лесна поддръжка зависи от правилното им полагане и монтиране, така че заложете на квалифициран майстор.