Доставяме до 3 работни дни

Включете се в нашата Лоялна програма

Поръчай и вземи от магазин. Виж повече

Подготовка на лозята през пролетта

Гроздето е благородно растение, но едно от най-капризните за отглеждане. Пролетта е сезона, в който трябва да се извършат редица действия, за да може годишната реколта на гроздето да бъде добра. 

За целта трябва да започнем обработка на градината за по-хубав резултат и за по-здрава градина. Трябва да засеем лозите в подходящото време, да подрежем асмите, както и да се уверим, че почвата, в която ще вирее гроздето е добре подхранена.

Кога се засяват лозите?

Налага се да огледаме изцяло лозето си, за да преценим дали е необходимо засаждане нови лози. Това се прави през пролетта, най-добре в периода март-април месец. Трябва да имаме предвид, че ако се налага засаждане, необходимо е да използваме единствено вкоренени присадени лози. Ранното засаждане през пролетта е редно да става първо на южните склонове и на тези площи, където почвата е по-топла, по-мека и по-бързо съхне. Засаждането става на ръка, чрез лопата, като се издълбава ямка. Дълбочината зависи от дължината на лозата. Един или два дена преди засаждането, лозите се изкарват от хранилището и се накисват във вода, за да се освежат. 

След това лозите се оглеждат една по една, като негодните се бракуват, а останалите се засаждат. Наранените и повредени корени се подрязват до здрава тъкан. Запазват се всички развити корени, разположени около основата на лозата, като се подрязват 6-8 см. Пръчката, развила се от калема, се реже на 2 видими пъпки или издънки.  Ако са покарали повече пръчки се избира по-силната и по-добре разположената. Тя се изрязва до 2 пъпки, а останалите до основа. В благоприятни години, при добри грижи, при този начин на засаждане се получават добри резултати.

Как да подрежем лозето?

Асмите, които не се загрибват, се режат в края на зимата и началото на пролетта след минаването на силните студове и сланите. Подрязването се прави в началото на пролетта при температура на въздуха не повече от  5 градуса. По това време няма активен поток от сокове и раните от рязането ще имат време да заздравеят. Реже се на около 2 см от последните пъпки. Основната издънка се съкращава до 50-90 см. 

Самата резитба на лозата се извършва с добре наточена лозарска ножица. Режещото острие на лозарската ножица се поставя винаги откъм главината. Едногодишните пръчки, които ще се премахват, се изрязват до основата, без да се наранява старата дървесина. Отрезът е перпендикулярен на оста на лозовата пръчка, защото тогава раната е най-малка. Така се изрязват и старите плодни пръчки, излишните клони и сухите части. През първата година рязането се прави на две очи, за да израстнат два клона.

Правилното подрязване дава резултат, като това е важно за:

  1. Увеличаване на размера на плодовете и подобряване на вкуса им.
  2. Равномерно разпределение на натоварването и соковете на растението.
  3. Подмладяване на растението, за да дава нови леторасти.
  4. Повишаване на имунитета на лозето срещу болести.
  5. Повишаване на способността за издържане на неблагоприятни фактори като времето.

Допълнителни грижи за повече грозде

Допълнителни грижи за повече грозде

През пролетта се унищожават всички пръчки, изрязани по време на резитбата. Така се борим ефективно срещу различни зарази и болести, които нападат гроздето.

Една от най важните стъпки през пролетта за почвообработката е унищожаването на плевелите. Те се явяват сериозна конкуренция за лозовото растение по отношение на влагата, хранителните вещества, светлината и топлината. При производството на грозде, борбата с плевелите и тревите се води многопланово – чрез традиционни химични методи с използване на хербициди и някои алтернативни физически методи като мулчиране, косене, оплевяване, с които развитието на плевелите се подтиска максимално.

Пръскането е необходимо при борба с вредителите по лозето, както и с борбата с маната и други болести. Първото пръскане на лозето се прави пролетта, през месец март, преди набъбване на пъпките. Целта е унищожаване на яйцата на вредителите, преди да се развият.

Изграждането на система за капково поливане осигурява най-контролираното и най-ефективно поливане на лозето. Помпите могат да се пускат независимо по зони, което улеснява поливането максимално.

Как да подготвим лозето през пролетта

В Темакс можете да откриете всичко необходимо за отглеждането на вашето лозе. За още ценни съвети и идеи за по-добра реколта, четете в нашия блог.

Назад към всички статии
© 2024 TeMAX. Всички права запазени. Онлайн магазин от