Какво е приложението на циментовата хидроизолация?
Строителството е процес, на който трябва да се обърне сериозно внимание. Съществуват много външни фактори, или така наречените предизвикателства, с които трябва да успее да се справи всяка сграда, за да функционира безпроблемно дълги години. Затова в хода да изграждането на един строеж, както и при тяхното подобрение, изолацията играе много важна роля - включително и тази за влагата. Една от най-популярната и достъпна хидроизолация е циментовата.
Видове циментова хидроизолация
Цименто-пясъчна хидроизолация
Цименто-пясъчната хидроизолация се използва за покриване на монолитни основи. Изолацията е от твърд тип. Необходимо е да се навлажнява два-три пъти на ден в продължение на две седмици. Най-често се прилага чрез специално устройство, което разпръсква равномерно разтвора по повърхността. Има и възможност за ръчно нанасяне, може да включва уплътняващи добавки.
Циментова хидроизолация с добавка на латекс
Този вид хидроизолация е смес от латекс към основния състав на разтвора. По свойства е подобна на течната гума. Най-често се използва готовата маса, но може да се прибави към разтвор за изливане на бетон или мазилка. Сместа се нанася чрез метода шлайфане и се нагрява.
Циментова хидроизолация с течно стъкло
Този вид хидроизолация е съвкупност от цимент и течно стъкло. Течното стъкло се използва често в строителството, поради редицата предимства, които притежава. Сред тях са добра адхезия с други материали, безопасна употреба, антисептични свойства и други. Намира приложение при декорация на фундаменти и мазета, при укрепване на почвата, в производството на огнеупорни повърхности и други.
Приложение
Хидроизолационните материали, които са на циментова основа, се приемат като универсални. Разделят се основно на два вида:
- еднокомпонентни - те намират приложение за полагане в основи и сутерени
- еластични (силно еластични) - те се използват повече за външна употреба или водни резервоари
Циментовата хидроизолация може да реши редица проблеми с подпочвените води и течове. Затова и може да се каже, че има сравнително широка употреба - за хидроизолация на покриви, тераси, фундаменти, басейни, изолация в банята (под плочките) и други.
Технология на употреба
Циментовата хидроизолация се прилага при спазване на определена последователност от действия:
- Първо, работната повърхност трябва да се почисти добре - премахнете остатъците от материали, прах и друг вид мръсотия
- След това повърхността е навлажнена с вода и докато чакате да изсъхне, можете да приготвите хидроизолационния разтвор. Разбъркайте сухата циментова част с необходимата течност (следвайте стриктно указанията за употреба)
- След като получения разтвор е готов, положете върху работната повърхност - може да се направи ръчно или механично. При ръчния метод се използва шпатула, като трябва да се стараете да нанасяте равномерен слой. Механичният метод се прилага чрез шлайфане, а разтворът се разпръсква със специален инструмент. Последният слой отново се поставя ръчно.
- След нанасянето на първия слой е необходимо 2-3 дни постоянно навлажняване, с цел избягване появата на пукнатини
- След това се нанасят втори и трети слой, но задължително трябва да е по метода “мокър-влажен”, а не на суха повърхност.
Заключение
Циментовата хидроизолация е сравнително непретенциозен материал, с който се постигат добри резултати по отношение на предотвратяване на влагата. Тези смеси имат редица предимства, които не са за подценяване, но е важно да се приложат качествено и според инструкциите на производителя.