Как да ремонтираме замръзнала тръба?
Водата в тръбите може да замръзне при по-ниски температурни условия. Причините за това биха могли да бъдат неправилна изолация и нискокачествени тръби, неправилно опаковане на тефлоновата лента или не функциониращ термостат. Най-неприятнитният момент, до който може да се стигне, е счупване на тръбата поради замръзване. Ако имате някои от посочените проблеми, със сигурност ще е е необходимо да действате за разрешаването им.
Стъпки при замръзване на тръбите
Намерете замръзналата тръба
- Съкратете полето на търсене, като проверите кои кранове работя и кои не. Ако установите, че някой не работи при пусната вода, проблемът е при него или между два такива. Оставете всички кранове с течаща лека струя вода - помага при предотвратяване на следващо замръзване и топене на образувалия се лед.
- Проверете и тези области, които смятате, че най-вероятно биха могли да бъдат замръзнали. Най-уязвими са следните места:
- вътрешни тръби или в близост до неизолирани кухини
- мази или тавански помещения
- външни кранове и клапи
- тръби в близост до студени отвори и други.
- Проверете за евентуални пукнатини или течове - направете обстойно изследване, защото замръзналата вода може да доведе до този проблем при увеличаване на налягането. За труднодостъпните места, използвайте фенерче. Ако установите неизправност, незабавно затворете централния клапан и се обадете на водопроводчик.
- Намерете замразената зона и приложете следните методи (при липса на течове или счупване на тръбата), за да намерите къде точно е втвърдената вода:
- усетете сами температурата, като докоснете с ръка, а за по-сигурно - използвайте инфрачервен термометър.
- почуквайте леко с отвертка или друг предмет, за да намерите по-различен звук - там, където е “по-плътно”, има замръзване.
Размразяване на водопроводите
- Оставете крановете леко отворени. В случай, че забележите пукнатина в някоя тръба, незабавно затворете основния клапан на системата и всички останали кранове.
- Подгответе си сешоар или термо пистолет. Включете сешоара и насочете топлината към засегнатата тръба. Движете бавно по дължината на тръбата, като не докосвате тръбата. За металните тръби са по-препоръчителни пистолетите, защото са по-мощни.
- Нанесете отоплителен кабел, като го увиете в един слой по дължината на замръзналата тръба. След това го свържете към контакта. Кабелът е съставен от нагревателни елементи, които повишават температурата.
- Затоплете помещението или поне околния въздух. За тази цел се използват различни топлинни източници (крушки с нажежаеми жички, нагревателни лампи и други) - за равномерно и безопасно повишаване на температурата.
- Изсипете около 15 кг сол в замразения дренаж и я оставете за известно време, за да подейства.
- Увийте канала в топли кърпи или чаршафи, които са потопени в гореща вода. Сменяйте ги няколко пъти, на 5-10 минути.
Размразяване на тръбите вътре в стените
- Насочете потока на електрическия нагревател към вентилационния отвор. Ако видите отдушник, приближете уреда до отвора.
- Включете отоплението. Използвайте домашен термостат, който е удачно да включите на около 24-27 °C, за няколко часа.
- Направете отвор в стената. Понякога не е достатъчно само да затоплите помещението, тъй като на някои стени е необходимо доста време. Следвайте първоначалните ни стъпки, за да достигнете до проблема и да знаете къде точно да направите дупка.
Заключение
Замръзването на тръбите е все по-рядко явление днес, поради по-топлия климат в страната. Въпреки това се случват подобни проблеми и е добре да реагирате на момента. Нашият съвет е да се доверите на квалифициране водопроводчик, ако откритете, че тръбите се нуждаят от смяна.